BIM_2017_03511.jpg

Články


Usporiadať podľa: dátum názov
ŠTUDENTI STAVEBNEJ FAKULTY STU V BRATISLAVE ZVÍŤAZILI V MEDZINÁRODNEJ SÚŤAŽI V 4D BIM PLÁNOVANÍ VÝSTAVBY

Študenti z Katedry technológie stavieb bratislavskej Stavebnej fakulty STU získali prvé miesto v štvrtom ročníku medzinárodnej súťaže Synchro University Challenge v 4D BIM plánovaní výstavby. Zvíťazili v konkurencii 14 svetových univerzít a po minuloročnom finálovom umiestnení tak opäť dokázali, že patria k svetovej špičke.

Publikované:06.06.2017 19:58:10
Digitalizácia v stavebníctve v kontexte BIM štandardov

Digitalizácia sa tiež spája s iniciatívou Industry 4.0, ktorá je zatiaľ u nás len pojmom často skloňovaným v blogoch. V susednom Česku Iniciatíva Stavebnictví 4.0 vychádza z unesenia vlády ČR k iniciatíve Průmysl 4.0 č. 729 z 24. augusta 2016, ktoré ukladá predsedovi vlády založiť v spolupráci s koordinátorom digitálnej agendy Českej republiky a ďalšími zainteresovanými členmi vlády do 24. novembra 2016 Alianciu Společnost 4.0 ako koordinačný mechanizmus so zapojením hospodárskych a sociálnych partnerov a zástupcov akademických a vedeckých obcí ku koordinácii agendy spojenej so 4. priemyselnou revolúciou. Ďalším príkladom je Nemecko, kde je podobná iniciatíva Planen-Bauen 4.0 funkčná už niekoľko rokov.

Publikované:23.02.2017 16:17:30
Ďalší rozmer aditívnej výroby elementov (4D tlač) ako nástroj výstavby budúcnosti

Asi by ste hľadali dlho, kým by ste narazili na niekoho, kto ešte o aditívnej výrobe (tiež označovaná ako 3D tlač) nepočul. Táto technológia, resp. téma ako taká,  je veľmi populárna a dnes si 3D tlačiareň dokážete zabezpečiť pod 1000€, čím sa stáva dostupnou širšiemu spektru užívateľov. Dokonca si môžete takúto tlačiareň poskladať doma z komponentov sami, softvér je k dispozícii na voľné stiahnutie. Ak by ste hľadali niekoho, kto Vám vysvetlí rozdiel medzi aditívnou výrobou a 3D tlačou, už to bude trocha ťažšie. A čo takto 4D tlač? Aké má uplatnenie vo výstavbe?

Publikované:24.01.2017 16:44:10
VR podujatie v Košiciach

Dňa 14.12.2016 sa v priestoroch Startup centra TUKE uskutočnil prvý meetup na ktorom boli prezentované aktuálne dostupné technológie virtuálnej reality s praktickými ukážkami aplikácie týchto technológií v praxi. Akcia bola organizovaná spoločnosťou VIZUALIZACKY s.r.o. (inkubátor TUKE, Stavebná fakulta TUKE) a tímom DimensionLab (Banícka fakulta TUKE)

Publikované:24.01.2017 15:45:58
Analýza využitia BIM ako nástroja pre návrh budovy z hľadiska energetickej efektívnosti

Asi nikto nebude namietať, keď poviem, že spotreba energie má významný vplyv na náklady životného cyklu navrhovanej stavby. Zoberme do úvahy fakt, že od začiatku roka 2016 platia prísnejšie požiadavky na stavby, a to najmä v súvislosti so spotrebou energie a charakteristikou obvodových konštrukcií a už len pár rokov nás delí od dátumu, kedy by sme v súlade so stratégiou Európa 2020 mali navrhovať a stavať budovy, ktoré budú spĺňať požiadavky takmer nulovej spotreby energie. Využitie BIM nástrojov môže pomôcť investorovi a projektantovi nielen splniť tieto požiadavky, ale prijímať rozhodnutia spojené s výberom komponentov a materiálov efektívnejšie a tým priamo ovplyvniť budúcu spotrebu energie.

Publikované:07.10.2016 13:27:12
BIM manager, nová pozícia v stavebníctve

Jedna z definícií popisuje BIM ako integrovaný digitálny proces, ktorý ponúka koordinované a spoľahlivé informácie o projekte naprieč všetkými fázami životného cyklu stavby a to od jeho konceptu až po prevádzku, resp. demoláciu. Ako však uchopiť a koordinovať proces a zabezpečiť, aby sa k Vám dostali správne informácie v ten správny moment? Odpoveď by Vám mal ponúknuť BIM manager. Tak ako vo svete, aj na Slovensku je ich však zatiaľ nedostatok. Keďže BIM manager hrá kľúčovú úlohu pri implementácii BIM, prinášam Vám pohľad na jeho pracovnú náplň, úlohy a požiadavky, ktoré by mal spĺňať.

Publikované:06.06.2016 12:57:52
BIM CHALLENGE – 1. Majstrovstvá Slovenska v rýchlosti projektovania

Nebýva zvykom, že na Slovensku predbehneme západ. Svetlým príkladom sú 1. Majstrovstvá Slovenska v rýchlosti projektovania, ktoré dňa 8.4.2016 organizovala BIM asociácia Slovensko, Vydavateľstvo Eurostav a Stavebná fakulta STU v spolupráci s partnermi počas 37. ročníka výstavy CONECO na Inchebe v Bratislave.

Publikované:06.06.2016 11:59:31
Výstavba v BIM prostredí eliminuje riziká zhotoviteľa

V dnešnom svete neustáleho pokroku a rozvoja technológií sa postupom času výrazne menia podmienky na trhu. S neustálym tlakom na zvyšovanie kvality a znižovanie ceny sa stretávame nielen v stavebníctve. Tieto náročné úlohy je možné zvládnuť pomocou inovatívnych prístupov, systémov a v neposlednom rade, za pomoci výpočtovej techniky a kvalitného softvérového vybavenia. V oblasti plánovania a prípravy uskutočňovania stavieb predstavuje tento progres BIM (Building Information Modeling, rep. VC - Virtual Construction), pomocou ktorého sme schopní plniť náročné úlohy a predstavy investorov oveľa efektívnejšie.  

Publikované:06.06.2016 12:06:49
Otvorená výmena dát v BIM

Efektivita spolupráce medzi účastníkmi výstavby môže byť jednoznačne zvýšená prostredníctvom zdieľania informácií z BIM modelu. Je však nevyhnutné, aby bolo zabezpečené zdieľanie digitálnych súborov, a to nielen medzi aplikáciami určenými na projektovanie, ale naprieč všetkými fázami životného cyklu stavby. V minulosti bolo takmer nemožné otvárať a plnohodnotne editovať súbory v inom prostredí, ako v tom, kde boli vytvorené. Takýto prístup obmedzoval spoluprácu a tiež voľnosť vo výbere softvéru. Dnes je situácia iná.

Publikované:13.04.2016 17:26:13
Čo priniesla 1. Slovenská BIM konferencia: Teória vs. Prax?

Problematika informačného modelu budov si postupne získava čoraz viac pozornosti aj u nás. Dobrým príkladom je aj 1. Slovenská BIM konferencia s medzinárodnou účasťou, s podnázvom „Teória vs. Prax“ ktorá sa uskutočnila 22.10.2015 v priestoroch SLSP na Tomášikovej ulici v Bratislave. 

Publikované:13.04.2016 15:39:53
website statistics StatCounter