Vyhodnotenie - BIM Challenge 2025
- Tomáš Funtík
- 2 hours ago
- Čítanie: 3
BIM asociácia Slovensko a Stavebná fakulta STU v Bratislave v spolupráci s partnermi pripravili už 9. ročník súťaže BIM CHALLENGE pre študentov vysokých škôl. Podujatie sa uskutočnilo 25. 4. 2025 na Stavebnej fakulte STU v Bratislave, kde si študenti mohli zmerať sily v tvorbe BIM modelu a projektovej dokumentácie.

Súťaže sa tradične zúčastňujú študenti zo Stavebnej fakulty STU v Bratislave, ktorá má najpočetnejšie zastúpenie, ako aj študenti zo Stavebnej fakulty TU Košice, Stavebnej fakulty UNIZA v Žiline a Fakulty architektúry a dizajnu STU v Bratislave. Do aktuálneho ročníka sa prihlásilo takmer 50 študentov, pričom 31 z nich úspešne odovzdalo všetky podklady a boli zaradení do vyhodnotenia.
Súťaž má za cieľ podporiť rozvoj BIM projektovania na Slovensku, motivovať študentov vysokých škôl k zvyšovaniu odborných zručností a zároveň sprostredkovať ich prepojenie s firmami, ktoré podporujú inovatívne riešenia a sú lídrami v oblasti informačného modelovania stavieb. Naše skúsenosti potvrdzujú, že firmy aktívne vyhľadávajú absolventov, ktorí nielen prejavujú záujem o BIM, ale zároveň dokážu efektívne využívať relevantné softvérové nástroje a prispievať k optimalizácii projektových procesov.
Ako každý rok, aj tento rok študenti pracovali na rovnakom zadaní – jednotných podkladoch projektovej dokumentácie pre projekt stavby (rodinný dom), ktorý bolo potrebné vymodelovať v súlade s BIM princípmi vo vybranom softvéri (Allplan, Archicad, Revit). Dôležitou súčasťou úlohy bolo nielen správne vytvorenie modelu, ale aj schopnosť vygenerovať z modelu kompletnú projektovú dokumentáciu a správne pracovať s informáciami v modeli. Špecifikom tohto ročníka bolo aj využitie umelej inteligencie (AI) pri generovaní vizualizácií projektov. Študenti mali upraviť vizualizáciu tak, aby vyzerala v štýle čičmianskej architektúry.

Hodnotenie súťaže
Podklady od súťažiacich hodnotila odborná porota zložená zo zástupcov praxe, rozdelených do dvoch skupín podľa hodnotiacich kritérií:
Hodnotenie kvality modelu:
Modely hodnotili skúsení BIM experti. Pri kontrole natívnych formátov modelov vypĺňali hodnotiaci formulár a overovali, či boli výstupy generované priamo z modelu alebo dopĺňané pomocou 2D prvkov. Aj model, ktorý na prvý pohľad vyzerá správne, môže obsahovať chyby, ktoré výrazne ovplyvňujú jeho ďalšie využitie v procese projektovania a výstavby.
Hodnotenie výkresovej časti:
Výkresy posudzovali odborníci s dlhoročnou praxou na pozícii hlavného inžiniera projektu (HIP). Títo hodnotitelia nemusia mať priamu skúsenosť s BIM technológiami, keďže výkresová dokumentácia zostáva štandardnou formou odovzdávania projektov. Hodnotila sa najmä formálna správnosť, súlad s platnými normami a zaužívanými pravidlami.
Pre zabezpečenie maximálnej transparentnosti a objektivity bolo výsledné bodové hodnotenie, najmä pri prvých šiestich pozíciách, krížovo kontrolované a schvaľované celou porotou. Tento postup minimalizuje subjektívne skreslenie výsledkov a zvyšuje férovosť hodnotenia.
Kto to zvládol tento rok najlepšie?
1. Marek Kubina, Stavebná fakulta, STU v Bratislave
2. Kristián Záhumenský, Stavebná fakulta, UNIZA v Žiline
3. Samuel Kubačka, Stavebná fakulta, UNIZA v Žiline
4. Karol Vonšák, Stavebná fakulta, STU v Bratislave
5. Jakub Šprlák, Stavebná fakulta, UNIZA v Žiline
6. Kristián Grobarčík, Stavebná fakulta, STU v Bratislave
Ceny si prevzali z rúk prodekanky Svf STUBA - prof. Kataríny Gajdošovej a prezidenta BIMaS - Michala Pasiara.


Dovoľte, aby som sa touto cestou poďakoval rozhodcom, ktorí si našli čas na vyhodnotenie všetkých študentských prác. Menovite sú to:
1. Michal Borovička (BOUDA MASÁR architekti)
2. Martin Dubíny (Fakulta architektúry a dizajnu, STU v Bratislave)
3. Peter Hanuliak (Stavebná fakulta, STU v Bratislave)
4. Roman Vesek (DELTA Group)
5. Dávid Sándor (PROMA)
6. Martin Mišún (JTRE)
7. Roman Šutovský (GFI)
8. Miroslav Šustek (3A3)
9. Richard Varga (3A3)
10. Lukáš Zelený (SIEBERT TALAŠ)
11. Jakub Vydra (Architekti Šebo Lichý)
12. Monika Horváthová (CAD expert)
13. Šimon Racek (Allplan)

Vďaka patrí Richardovi Hontimu a Martinovi Haburajovi za technickú podporu, Martinovi Maťašovskému z firmy Construsoft za pomoc pri nastavovaní Spoločného dátového prostredia (CDE).
Na záver patrí vďaka všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k hladkému priebehu 9. ročníka súťaže BIM Challenge 2025, najmä Slovenskej komore stavebných inžinierov a všetkým členom BIM asociácie Slovensko, ktorí finančne podporili toto podujatie.
V mene organizátorov - Tomáš Funtík
Comments